ŠportSpravodajstvo

Už po 3. krát v HISTÓRII: Slováci postúpili na ME!

Od kedy sa Slovensko osamostatnilo dostalo sa už po tretíkrát na ME. Vo štvrtkovom finále play off EURO 2020 slovenskí futbalisti zvíťazili v Belfaste nad Severným Írskom po predĺžení 2:1. Na tento šampionát sa prebojovali druhýkrát, dostali sa do skupiny E, kde budú súperi Poľsko, Švédsko a Španielsko.

Úspech kouča Jána Kozáka, ktorého tím sa kvalifikoval na ME 2016 do Francúzska napodobnil tréner Štefan Tarkovič.

Milan Škriniar a Peter Pekárik, Zdroj: TASR

Prvé skóre otvoril gól v 17. minúte stredopoliar Juraj Kucka, ktorý využil obrovskú chybu v domácej defenzíve.

Severným Írom sa však vyrovnať v 88. minúte, keď si Milan Škriniar dal vlastný gól. Zápas tak dospel do predĺženia, v ktorom rozhodol striedajúci Michal Ďuriš v 110. minúte.

Boj o loptu Josh Magennis a Albert Rusnák, Zdroj: TASR

Tréner Tarkovič nastúpil v 2. polovici októbra po českom trénerovi Pavlovi Hapalovi, vedenie ho odvolalo po prehrách v Lige národov v Škótsku a doma s Izraelom. Aj keď semifinále baráže mužstvo pod Hapalom vyradilo Írov 8. októbra v Bratislave po jedenástkovom rozstrele.

Tento krok sa vyplatil a v lete budúceho roka odohrá v základnej skupine E finálový turnaj dva duely v Dubline s Poľskom (14. júna) a Švédskom (18. júna), resp. v Bilbau s domácim Španielskom (23. júna).